Bugun...


MEHMET TERZİ


Facebookta Paylaş

ESİR OLDUK !
Tarih: 21-03-2017 11:03:00 Güncelleme: 21-03-2017 11:03:00


İnsanlık tarihinde 20 yıl, 50 yıl hatta 100 yıl büyük bir zaman dilimi değildir. Ancak bu süre içerisinde yaşananlar, normal akışın hacmini zorluyorsa iş değişir. 40 günde yumurtadan çıkıp soframıza gelen tavuk, gerçek bir tavuk olamaz. Bu sürenin kısalığı, işin doğasına aykırıdır.

Toplumun birliğini sarsan bir sürecin içinden geçiyoruz.

Teknolojik gelişimin bugün geldiği nokta da, insanlık için benzer sonuçlar doğuruyor. Toplumun kadim değerlerinden koparıldığı bir dönem yaşıyoruz.
Şüphesiz, teknolojinin hayatımıza getirdiği sayısız faydalar var. Maalesef ölçüsüz ve sınırsız kullanması da beraberinde çok ciddi zararlara sebep oluyor...

Bilgisayar, cep telefonu gibi gelişmiş cihazların kullanım süresi art¬tıkça çocuk ve gençlerde düşünce süreçlerinin bozulduğu, kişiler arası duyarlılıkların azaldığı ve genel sağlık düzeyinin düştüğü görülüyor. Aynı zamanda takıntılı, depresif, kaygılı, düşmanca, korkulu, mizaç ve karakter bozukluğu taşıyan bir nesil ortaya çıkıyor.
Yoğun bir şekilde internet kullanan, telefon ve bilgisayar oyunları ile zamanını geçiren çocukların, sosyal gelişimle¬ri geriliyor, öz güvenleri düşüyor. İnternet’te fazla zaman geçi¬ren çocuk ve gençlerin giderek yalnızlaştığı, yüz yüze ilişki kurmakta güçlük yaşadıkları bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Ülkemizde cep telefonu sayısının nüfusa oranı yüzde 90’ı aştı. Bir teknolojik cihazın bu denli yoğun kullanılması, bireylerin davranış ve alışkanlıklarında da değişikliklere neden oluyor.
Bağımlılık, bir nesneye, kişiye veya bir varlığa duyulan önlenemez istek veya bir başka iradenin tahakkümü altına girme durumu olarak tanımlanır. Psikolojide ise bağımlılık bireylerin, kendilerinin ruhsal ve bedensel sağlığına veya sosyal yaşamına zarar vermesine rağmen, belirli bir eylemi yinelemeye yönelik önüne geçilemez bir istek duymaları halidir.Cep telefonu bağımlılığının ilk işareti, bu cihaza fiziksel erişimsizliğin sizi gergin ve endişeli yapması durumudur. Telefondaki iletilerin biteviye kontrol edilmesi bir başka işarettir.

Bağımlılık, kişinin kendisine verdiği zararla sınırlı kalmıyor. Mekân ve zaman bağlı olarak bağımlılığın zararları veya rahatsızlıkları başka insanlara da yansıyor. Cep telefonunun verdiği sosyal ve bireysel rahatsızlıklar nedeniyle kullanımının bazı ortamlarda yasaklanmaya başladığını da tanık oluyoruz. Toplumun ve bireylerin teknolojik açlığına ve bağımlılığına rağmen dünyanın farklı noktalarında ‘telefonsuz ortam’ tercihleri yaygınlaşmaya başladı. Muhtemelen yakın zamanda “Cep telefonu kullanımı yasak alan” veya “Sessiz Bölge” türünde ilanların asılı olduğu kapıları daha sık görmeye başlayacağız.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
  AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
 • GAZETE SAYFALARI
  GAZETE SAYFALARI
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
 2. GAZETE SAYFALARI
 3. Bebişler
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • BUĞRA KARDAN İLE EKONOMİ GÜNDEMİ
  BUĞRA KARDAN İLE EKONOMİ GÜNDEMİ
 • Erdoğan'ın müjdes nedir?
  Erdoğan'ın müjdes nedir?
 • TÜRKİYE'NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN PİCK-UP'I
  TÜRKİYE'NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN PİCK-UP'I
 • SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
  SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
 • KARATAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
  resim yok
 • Tehlike saçan motor sürücüleri
  Tehlike saçan motor sürücüleri
 1. BUĞRA KARDAN İLE EKONOMİ GÜNDEMİ
 2. Erdoğan'ın müjdes nedir?
 3. TÜRKİYE'NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN PİCK-UP'I
 4. SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
 5. KARATAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
 6. Tehlike saçan motor sürücüleri
VİDEO GALERİ
YUKARI