Bugun...OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE HİBRİT DÖNÜŞÜMÜ

Tarih: 03-02-2020 16:03:30 Güncelleme: 03-02-2020 16:43:30 + -


Dünya otomotiv sektörü büyük bir dönüşüm içinde. Benzinli ve dizel modellerin üretiminden uzaklaşmaya başlayan dünya devleri hibrit araçlara yöneldi. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de pek çok kişi hibrit otomobilleri tercih etmeye başladı.


OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE HİBRİT DÖNÜŞÜMÜ

 

Elektrik motor desteğiyle çalışan hibrit araçlara ilgi tüm dünyada hızlı bir artış gösteriyor. Çevreye daha az zarar veren hibrit araçlar otomobil tutkunlarının yeni gözdesi haline geldi.

Dünya genelinde hibrit otomobillere olan ilgi arttıkça otomotiv sektöründe bir dönüşüm başladı. Markalar dizel ve benzin motorlu araç üretiminden uzaklaşıp, hızla hibrit ve elektrikli araç üretimine yöneliyor. Bu durum Türkiye pazarı için de geçerli...

İSTANBULLULARIN TERCİHİ TOYOTA

Hibrit otomobil pazarında Türkiye’de en çok tercih edilen markaların başında Toyota markası geliyor. İstanbul’da satılan her 3 Toyota modelinden 2’si hibrit teknolojisine sahip otomobiller oldu. Türkiye’de sunulan her binek Toyota modelinin birer hibrit versiyonu bulunuyor. Bunlar arasında Corolla Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Camry Hybrid ve Toyota C-HR Hybrid yer alıyor.

BMW’DEN 2025 YILINA KADAR 25 ADET YENİ ELEKTİRİKLİ VE HİBRİT

Pek çok firma 2025 yılı için hibrit hedeflerini büyüttü. Otomobil sektörünün önemli markaları 2025 yılına gelindiğinde benzinli ve dizelden ziyade hibrit üretimine ağırlık vereceklerini ifade ediyor. Bu markalardan biri de BMW...  BMW, 2025 yılına kadar 25 adet yeni elektirikli ve hibrit model hazırlayacaklarını belirtiyor. BMW markasının bu piyasaya çok iddialı girdiğini söyleyebiliriz. Hem spor otomobil tutkunu olan hem de çevreci bir araç isteyenleri için hibrit yakıt sistemine sahip İ8 modelini üretti. Hibrit teknolojisine sahip bir başka modeli ise 7 serisine ait. 

KIA’DAN SAFKAN HİBRİT

Niro Uygun fiyatı ve etkileyici tasarımıyla crossover meraklılarına özel olarak KIA tarafından üretilen Niro, hibrit bir araçtır. KIA, hibrit teknolojisini geniş iç mekân, büyük bagaj hacmi ve yüksek sürüş özellikleriyle buluşturmayı başardı.

HYUNDAİ IONIQ HYBRİD

100 km’de 3.9 lt yakıt tüketimi yapan Hyundai IONIQ Hybrid, adından da anlaşılabileceği üzere tamamen elektrikli değil hibrit bir model. Sportif tasarımı ile öne çıkan Hyundai IONIQ Hybrid, maksimum 185 (km/sa) hızlarına kadar çıkabiliyor.

 
Hibrit araçların avantajları neler?
 
 
l Hibrit araçlar çevre dostudur. Benzin ile çalışmakta olan araçlara göre; daha uzun menzile ve daha düşük emisyona sahiptir. l Diğer araçlara göre daha az yakıt tüketmesi ve dolayısıyla daha çevreci olmaları sebebiyle fosil yakıtlara olan bağımlılığı da azaltmaktadır. l Hareketleri esnasında daha az enerji harcamaları için daha hafif malzemeden üretilmektedir. l Her frene basılmasında akünün dolumu sağlanmaktadır. Bu durumu araca sağlayan, rejeneratif fren sistemidir. Böylece açığa çıkmış olan enerji boşa gitmemiş olur ve bu enerji bir üretece çevrilmiş olunur.Editör: ONUR YILMAZEtiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ONUR YILMAZ İLE OTO HAYAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
  AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
 • GAZETE SAYFALARI
  GAZETE SAYFALARI
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
 2. GAZETE SAYFALARI
 3. Bebişler
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • TÜRKİYE'NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN PİCK-UP'I
  TÜRKİYE'NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN PİCK-UP'I
 • SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
  SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
 • KARATAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
  resim yok
 • Tehlike saçan motor sürücüleri
  Tehlike saçan motor sürücüleri
 • ESENLER RİZELİLER DERNEĞİ
  ESENLER RİZELİLER DERNEĞİ
 • AYNA
  AYNA
 1. TÜRKİYE'NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN PİCK-UP'I
 2. SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
 3. KARATAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
 4. Tehlike saçan motor sürücüleri
 5. ESENLER RİZELİLER DERNEĞİ
 6. AYNA
VİDEO GALERİ
YUKARI