Bugun...“EKOLOJİK SİSTEMİN DEVAMLILIĞI İÇİN KORUMALIYIZ”

Tarih: 03-06-2020 12:30:16 Güncelleme: 03-06-2020 12:34:16 + -


Bal Gurmesi ve Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, 5 Haziran Dünya Çevre Gününde, yanlış tarım uygulamaları, doğal bölgelerin yerleşime açılması ve bilinçsiz sanayi üretimi sebebiyle arıların yaşam alanlarının giderek azaldığına dikkat çekti.


“EKOLOJİK SİSTEMİN DEVAMLILIĞI İÇİN KORUMALIYIZ”

Sürdürülebilir bir yaşam için doğa konusunda tüm insanlığın ortak hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Bal Gurmesi ve Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, 5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle arıların ekolojik dengedeki önemine dikkat çekti. Yanlış sanayi ve yerleşim politikalarının yanı sıra tarımda kullanılan ilaçlar sebebiyle çevresel döngünün bozulduğunu ve dünyada iklim felaketlerinin görüldüğünü ifade eden Bal Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, son yıllarda çevresel şartlara bağlı olarak özellikle bal arısı türünde toplu ölüm vakalarının arttığını dile getirdi.

“Dünya Çevre Günü sebebiyle tekrar hatırlatmakta fayda var. Her şeyden önce ekolojik sistemin devamlılığı için arıları korumalıyız.” diyen Bal Gurmesi Aksoy, “Dünyamızı bugüne kadar tespit ettiğimiz gezegenlerden ayıran en önemli özellik bir yaşam döngüsüne sahip olmasıdır. Bu yaşam döngüsünde en büyük pay arılarındır. Tükettiğimiz meyve ve sebzelerin yanı sıra dolaylı olarak birçok ürünün sofralarımıza gelmesi, bal arıların nektar toplamak için yaptığı tozlaşma sayesinde olur. Böylece doğanın döngüsü sonsuz şekilde devam eder.” şeklinde konuştu.

TOPLU ÖLÜM VAKALARINA DİKKAT ÇEKTİ
 

Son yıllarda bal arılarının yaşamının tehlikeye girdiğini hatırlatan Bal Gurmesi Aksoy, şunları söyledi: “Yanlış tarım uygulamaları, doğal bölgelerin yerleşime açılması ve bilinçsiz sanayi üretimi sebebiyle arıların yaşam alanları giderek daralıyor. Çiftçilerimizin tarımda kullandığı ve genel olarak “pestisist” olarak bilinen kimyasal maddeler nedeniyle toplu arı ölümlerinin arttığına tanık oluyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Trakya’da gerçekleşen toplu arı ölümleri, ayçiçeklerinin açtığı döneme denk geldi. İncelemeler sonucu arıların ölüm sebebinin neonikotinoidler olduğu raporlarla saptandı. Tarımdaki yanlış uygulamalar hem insanların hem de arıların yaşamını tehdit ediyor. Bu gibi uygulamalar sonlandırılmalı ve doğa ile uyumlu üretime geçilmeli. Çevremizi ve yaşamı ancak doğa ile uyumlu şekilde üretim yaparak koruyabiliriz.”


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GENEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
  AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
 • GAZETE SAYFALARI
  GAZETE SAYFALARI
 • Bebişler
  Bebişler
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. AYAZMA MİLLET BAHÇESİ
 2. GAZETE SAYFALARI
 3. Bebişler
 4. FANTASTİK
 5. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • TÜRKİYE'NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN PİCK-UP'I
  TÜRKİYE'NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN PİCK-UP'I
 • SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
  SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
 • KARATAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
  resim yok
 • Tehlike saçan motor sürücüleri
  Tehlike saçan motor sürücüleri
 • ESENLER RİZELİLER DERNEĞİ
  ESENLER RİZELİLER DERNEĞİ
 • AYNA
  AYNA
 1. TÜRKİYE'NİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN PİCK-UP'I
 2. SERKAN AKSARI İLE SÖZ SİZDE
 3. KARATAŞ AİLESİNİN ACI GÜNÜ
 4. Tehlike saçan motor sürücüleri
 5. ESENLER RİZELİLER DERNEĞİ
 6. AYNA
VİDEO GALERİ
YUKARI